Strona główna > Ogrzewanie > Wskazówki jak rozpalać ogień w piecu

Typ 1 Powietrze!

Każdy wie, że drewno spala się najlepiej, gdy dopływ powietrza będzie otwarty i na pewno o takie warunki warto się zatroszczyć. Płomienie będą intensywne, ale dzięki temu również zanieczyszczeń będzie dużo mniej. Gazy będą się spalać i powstawać będzie ciepło.

Typ 2 Niewiele dymu to dobry znak

Na pewno to ile dymu wydobywa się z naszego komina to pewien znak pracy takiego kotła. Jeśli tego dymu jest niewiele i ma przyjemny zapach to znak, że jest ok., jeśli wydobywa się dużo ciemnego dymu to na pewno kocioł nie pracuje tak jak należy.

Typ 3 Czysty piec na drewno to ciepły piec

Trzeba pamiętać, że sadzę z pieca i komina należy regularnie usuwać. Przynajmniej raz w roku powinno się zrobić dokładne czyszczenie. W ten sposób zagwarantujemy sobie warunki, w których piec będzie lepiej pracował. Gdy mamy warstwę sadzy to niestety efektywność będzie się zdecydowanie zmniejszać a na to musimy uważać.

Typ 4 Różne gatunki drewna zapewniają różne poziomy ciepła

Drewno między sobą się różni i od tego jakie znajdzie się w naszym piecu będzie zależeć jego efektywność. Na pewno lepiej sprawdza się drewno twarde, które daje lepszą kaloryczność oraz drewno, które pochodzi z lasów liściastych.

Typ 5 Ogrzewanie przez noc

Wydajność pieców to tak naprawdę dwie trzy godziny, po których piec powinien przestać pracować. Dlatego nie powinno się starym sposobem zamykać drzwi, by drewno całą noc się tliło ponieważ jest to takie rozwiązanie, które tak naprawdę jest niebezpieczne. Dlatego lepiej palić drewno dużym płomieniem, który wygaśnie ale izolacja budynku będzie w stanie utrzymać tak bardzo ważne dla nas ciepło. Ostatni wieczorny ładunek należy dokonać jakimś dużym kawałkiem drewna i takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej.

Typ 6 Wspomóc turbulencje!

Turbulencja dla pracy kotła będzie ważna, ponieważ przy niskiej temperaturze tlen nie wejdzie w reakcję z drewnem,. Dlatego tak ważne są wiry powietrza, które zagwarantują, że pojawi się zapłon. Dlatego lepiej będzie się zapalać drewno, jeśli drzwi do paleniska są otwarte.

Typ 7 Rozpalanie od góry jest lepsze

W większości nowoczesnych kotłów stosuje się już rozpalanie od góry i jak się okazuje taka właśnie opcja jest chętnie wykorzystywana. Jeśli nie wiemy jak to wygląda w naszym palenisku to będzie najlepiej zajrzeć do instrukcji obsługi, by tam poszukać konkretnej odpowiedzi na to jak palenisko powinno być zorganizowane.

 Ilość drewna w piecyku Typ 8 Zawsze więcej niż jedno polano

Powinno się zawsze dążyć do tego, by umieszczać kilka polan na ogniu. Jedno polano będzie gasnąć. Spalanie drewna jest w trzech etapach, dlatego jedno polano nie będzie w stanie utrzymać procesu spalania. Więcej kawałków drewna gwarantuje lepszą powierzchnię i dodatkowo turbulencje będą lepiej utrzymane a samo spalanie będzie się realizowało w tym samym czasie.