Strona główna > Piecyki > Sposób na dogrzanie mieszkania - piecyki na drewno

Gdy minął już czas, gdy byliśmy zachłyśnięci innymi paliwami na nowo wracamy do drewna, które jest coraz bardziej doceniane.

Jak się okazuje specjaliści, którzy zajmują się takim rynkiem zauważyli, że obecnie piece, które zasilane są drewnem stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób decyduje się na ich wykorzystywanie. Na pewno ceny związane z innymi paliwami rosną i to ma duże znaczenie dla popularności właśnie drewna. Poza tym jest to także związane z tym, że piece na drewno są coraz lepsze i dają lepsze efekty swojej pracy i można je dobrze wykorzystywać. Samo drewno da się lepiej spalać i uzyskać wyniki energetyczne na wyższym poziomie. Co do drewna to rozlicza się je w metrach sześciennych, ale więcej danych daje nam masa opałowa. Trzeba jednak pamiętać, że są różnice gdy chodzi o drewno liściaste oraz iglaste.

Gdy zależy nam na kaloryczności kupowanego opału to na pewno lepszym rozwiązaniem będzie to liściaste. Jako doskonałe służyć nam może drewno bukowe, którego metr sześcienny będzie miał taką wartość opałową jak dwieście piętnaście litrów oleju. Poza tym zainteresowanie drewnem jako materiałem opałowym związane jest z tym, że ma ono swoje atuty ekologiczne. W przeciwieństwie do innego paliwa tutaj można mówić o tym, że jest to produkt o odnawialnym charakterze. Jako opałowe wykorzystuje się drewno, które jest nieprzetworzone, lakierowane bądź też bejcowane, które nie będzie przechodzić selekcji. Trzeba pamiętać o tym, że opałowe drewno nie może być nadmierne wilgotne, dlatego dla jego funkcjonalności proces suszenia jest tak bardzo ważny i standardowo powinien trwać dwa lata, by uzyskać najlepszy możliwy efekt, ponieważ wtedy zejdzie się z wilgotnością poniżej 20 %.