Strona główna > Piecyki > Piecyki na drewno i biomasę

Piecyki na drewno i biomasę

Obecnie biomasa i drewno to takie paliwa, które stają się coraz bardziej popularne i co za tym idzie takie piecyki, w których są one wykorzystywane również zyskują sobie zwolenników.

Wśród kotłów, które sprzedają się coraz lepiej są takie, które spalają drewno, pellet, brykiet czy piece na zboża, słomę oraz pestki owoców. Jeśli chce się wykorzystywać maksymalnie energię z nich trzeba przygotować specjalne kotły do ich spalania. Najprostsze piece kosztować będą kilka tysięcy a te bardziej zaawansowane nawet kilkadziesiąt. Zalety Na pewno świadomość ekologiczna jest dla wielu osób coraz ważniejsza, a wszystkie piecyki, które spalają biomasę są właśnie ekologiczne. Przy spalaniu takich produktów jak słoma, pestki czy pellet nie powiększamy dziury ozonowej, ponieważ ilość dwutlenku węgla jest taka sama jak ta, którą rośliny wcześniej pobrały do fotosyntezy.

Dlatego takie piece oferują nam fajną wydajność. Poza tym, jeśli sadzimy kolejne rośliny to uzupełniamy ilość paliwa. Jest to forma o odnawialnym charakterze. Wady Na pewno największą wadą będzie to, że sam piec zajmuje dużo miejsca a do tego trzeba również zorganizować takie miejsce, gdzie będzie przechowywane paliwo i to już sprawa kłopotliwa. Najwięcej miejsca zajmuje słoma i najczęściej trzeba ją uzupełniać. Uzupełnienie paliwa to również kłopot, szczególnie, gdy tego trzeba dokonywać stosunkowo często. Gdy chodzi o wydajność to najlepsze wyniki uzyskują tutaj ziarna zbóż, pellety oraz pestki, które spalają się w specjalnych kotłach i tam najczęściej stosuje się podajniki automatyczne. Natomiast w przypadku słomy na jeden grzewczy sezon tak naprawdę trzeba mieć stodołę słomy.