Na drewno

W ciągu ostatnich kilku lat opalanie drewnem staje się coraz bardziej popularne. Na zastosowanie takiej formy decyduje się wiele domów.

Przede wszystkim będą to takie gospodarstwa, które nie mają problemu z dostępem do taniego paliwa drzewnego. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami związane będzie między innymi z tym, że ciągle rosną ceny paliw takich jak olej czy gaz. Dlatego piece na drewno mogą budować swoją większa popularność. Jeśli chodzi o przygotowanie drewna i samych pieców to technika mocno poszła do przodu i daje nam już coraz większe możliwości. Gdy chodzi o same możliwości drewna jako opału to są one coraz większe. drewno sprzedaje się w metrach sześciennych, ale możliwości opałowe ocenia się w metrach przestrzennych.

Różnicę, gdy chodzi o wartość opałową ma oczywiście drewno iglaste oraz liściaste. Wybierając opalanie drewnem musimy pamiętać, że takie rozwiązanie jest korzystne dla środowiska naturalnego. Jeśli stosuje się takie paliwo odnawialne to dbamy o ekologię. Gdy chodzi o drewno opałowe to powinno się wybierać jedynie drewno suche, które będzie miało poniżej 20% wilgotności. Jeśli zależy nam na dobrym drewnie to po ścięciu trzeba przeprowadzić dwa lata suszenia nim drewno będzie się nadawało do używania. Do palenia nie nadają się kawałki, które są lakierowane czy impregnowane, nie nadaje się również sklejka. Świeże drewno, które nie będzie wysuszone będzie oddawało swoją wilgoć i zacznie mocno dymić. W ten sposób przewody kominowe zostaną zniszczone. Nie powinno się więc używać takiego drewna, które nie będzie dobrze wysuszone. Jeśli chodzi o samo suszenie to warto dzielić drewno z kilku lat i układać w różne miejsca. Tak ułożone drewno będzie można lepiej kontrolować i nie będzie pomieszania drewna z różnych lat. Poza tym drewno w czasie składowania trzeba zabezpieczyć przed wilgocią.