Strona główna > Ogrzewanie > Co oznacza ogrzewanie drewnem?

Co oznacza ogrzewanie drewnem?

Drewno to ogrzewanie, które ma ekologiczny charakter, ponieważ będzie się spalać paliwo, które jest odtwarzalne i to na pewno bardzo ważne.

Drzewa rosną, a na miejsce tych, które możemy wykorzystać jako opał sadzamy następne, które po latach znów staną się opałem. Tak wszystko wygląda w skali makro i można powiedzieć, że jest to ekologiczny charakter takiego ogrzewania. Wyrośnięcie drzewa to jedno, ale by stało się ono paliwem musi również zostać dobrze wysuszone i jak się wydaje to również ma swoje znaczenie. Dopiero wtedy będzie można mówić, że jest ono pełnowartościowe i energetyczne. Wszelkie wyliczenia opierać się będą na drewnie, które nie ma więcej niż 20% wilgotności. Dlatego, jeśli mamy do palenia drewno, które jest bardziej wilgotne to musimy się spodziewać, że tak naprawdę nie do końca uzyskane efekty będą takie jak te wzorcowe. Poza tym zawsze trzeba mieć dobrze zorganizowane palenisko. Obsługa komina dla celów rekreacyjnych jest pewnie takim elementem, który daje nam dużo zabawy. Przygotowanie kilku kawałków drewna będzie miłą zabawą na świeżym powietrzu. Rozpalenie czy podtrzymywanie ognia także nie będzie wielkim problemem.

Ogrzewanie domu Jeśli jednak będziemy musieli zajmować przygotowaniem ogrzewania całego domu w ten sposób to tak naprawdę spojrzenie na takie ogrzewanie będzie już inne. Trzeba sobie założyć, że średni dom potrzebuje rocznie około 22 tysiące kWh. Dlatego w ciągu roku będzie trzeba spalić około 14 metrów sześciennych drewna. Jest to więc bardzo duża ilość. Trzeba przygotować w sumie nawet sześć tysięcy kg drewna na opał w jednym sezonie. W każdym miesiącu będzie to jedna tona. W drodze powrotnej będziemy musieli wynosić cały popiół, który przy spalaniu będzie powstawała. Niektórzy przygotowują sobie kominki na wysokich kondygnacjach, ale to jest już strzał w plecy, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej budujemy sobie niedogodności, z którymi będziemy musieli jakoś walczyć. Mamy wielu teoretyków, którzy kominki nam sprzedają i oferują pewne wyliczenia, że wystarczy napalić kominek i można iść do pracy a po powrocie będzie on nadal ciepły i zdatny do użytku. Oczywiście są to bajki, ponieważ mowa jest tylko o papierowej mocy kominka a w rzeczywistości sprawa wygląda zupełnie inaczej. Jeśli nie będziemy dbać o kominek i będziemy przymykać drzwiczki możemy doprowadzić do popsucia procesu spalania co sprawi, że kominek będzie miął mniejszą trwałość a z komina wychodzić będą liczne spaliny. Drewno musi być spalane w warunkach optymalnych i dlatego przygotowując kominek musimy o tym pamiętać i w należyty sposób gospodarować energią. Kominek nigdy nie będzie idealny, ale można swoimi działaniami doprowadzić do tego, że jakoś będzie mógł się zbliżyć do tego ideału. Nie zawsze trzeba rezygnować z kominka ze względu na pewne wady czy problemy. Wystarczy poszukać takich rozwiązań, by do minimum ograniczyć problemy i utrudnienia związane z kominkiem i na pewno da nam wiele radości, szczególnie jako dodatek do tradycyjnego ogrzewania mający charakter rekreacyjny.